Archive for May, 2007

Morning collection of obscure (somewhat) swimming champs.

Sunday, May 20th, 2007

Some collected championships in smaller and not so small countries:

2007 TELSTRA GRAND PRIX – Melbourne – Sun. finals.

Sunday, May 20th, 2007

2007 TELSTRA GRAND PRIX SERIES
GRAND PRIX I
Friday 18 May – Sunday 20 May 2007
Chandler Aquatic Centre, Brisbane

General Information
Results
News

Swimming Australia recap20 May 2007 CATE LANDS PRIZED BIRTHDAY GIFT WITH SLICK 50 METRE WIN AT TELSTRA GRAND PRIX

Sunday, finals

Women´s 50 fly – Monaco final

1 GALVEZ, FELICITY, (AIS) 22 CHANDLER, QLD 26.85
2 SCHIPPER, JESSICAH 20 REDCLIFFE LEAGUES LAWNT 26.87

Women´s 50 bk – Monaco Final

1 EDINGTON, SOPHIE 22 KINGSCLIFF, NSW 28.69
2 ZIMMER, TAYLIAH 21 KINGSCLIFF, NSW 28.95

Women´s 50 br – Monaco Final

1 JONES, LEISEL 21 COMMERCIAL, QLD 31.63
2 FOSTER, SALLY, (AIS) 22 CENTRAL AQUATIC, WA 31.90

Women´s 50 fr – Monaco Final

1 CAMPBELL, CATE 14 INDOOROOPILLY, QLD 25.16
2 HENRY, JODIE, (AIS) 23 CHANDLER, QLD 25.40

Men´s 50 fly – Monaco Final

1 LAUTERSTEIN, ANDREW 19 SOUTHPORT OLYMPIC, QLD 24.62
2 PALMER, KIRK, (AIS) 20 BARKER AQUATICS, NSW 24.82

Men´s 50 bk – Monaco Final

1 DELANEY, ASHLEY, (AIS) 21 NUNAWADING, VIC 25.83
2 STOECKEL, HAYDEN 22 KINGSCLIFF, NSW 26.32

Men´s 50 br – Monaco Final

1 SPRENGER, CHRISTIAN, (QAS) 21 COMMERCIAL, QLD 27.93
2 STACEY, JAMES 18 BARKER AQUATICS, NSW 29.20

Men´s 50 fr – Monaco Final

1 SULLIVAN, EAMON, (WAIS) 21 WEST COAST, WA 22.55
2 NEWTON, JONO 26 SYDNEY UNIVERSITY, NSW 222.68
3 CALLUS, ASHLEY 28 SOUTHPORT OLYMPIC, QLD 22.82

Women´s 100 fr Final

1 FOSTER, SALLY, (AIS) 22 CENTRAL AQUATIC, WA 56.09
2 HENRY, JODIE, (AIS) 23 CHANDLER, QLD 56.14
3 MACKENZIE, LINDA, (AIS) 23 MACKAY, QLD 56.31
4 SCHLANGER, MELANIE, (QAS) 20 COMMERCIAL, QLD 56.39
5 BAINBRIDGE, ANGIE, (AIS 17 HUNTER, NSW 57.15
6 BARRATT, BRONTE 18 ALBANY CREEK, QLD 57.26
7 OHLWEIN, REBECCA 17 CHANDLER, QLD 58.08
8 NEILSON, JADE 15 MIAMI, QLD 58.22

Men´s 200 fr Final

1 MEWING, ANDREW 25 YERONGA PARK, QLD 1:49.73
2 PALMER, KIRK, (AIS) 20 BARKER AQUATICS, NSW 1:50.40
3 FFROST, NICK, (AIS) 20 SOUTHPORT OLYMPIC, QLD 1:51.23
4 HANNANT, EPHRAIM 19 MIAMI, QLD 1:51.40
5 MURPHY, PATRICK 23 MELBOURNE VICENTRE, VIC 1:51.61
6 TURNER, REECE, (AIS) 17 PORT MACQUARIE, NSW 1:52.24
7 BRITS, GRANT, (NSWIS) 19 SOPAC SWIM CLUB, NSW 1:53.59
8 HURLEY, ROBERT, (AIS) 18 WESTS ILLAWARRA AQUATIC 1:54.03

Men´s 100 br Final

1 SPRENGER, CHRISTIAN, (QAS) 21 COMMERCIAL, QLD 1:01.34
2 RICKARD, BRENTON, (AIS) 23 BROTHERS, QLD 1:03.65
3 MCDONALD, ROBERT 25 ST PETERS WESTERN, QLD 1:03.81
4 STACEY, JAMES 18 BARKER AQUATICS, NSW 1:04.19
5 CALDER, CRAIG, (AIS) 21 ALBURY, NSW 1:04.68
6 TRICKETT, LUKE, (QAS) 24 COMMERCIAL, QLD 1:05.14
7 PACCAGNAN, RENE 28 MELBOURNE VICENTRE, VIC 1:05.38
8 FOX, CHRIS 17 GREAT BRITAIN 1:09.16

Women´s 400 IM Final

1 REILLY, JENNIFER 23 ROCKINGHAM, WA 4:48.10
2 CARROLL, LARA 20 FREMANTLE PORT, WA 4:52.68
3 MCCLEERY, ASHLEIGH 19 MIAMI, QLD 4:52.83
4 TONKS, LORNA 18 ALBANY CREEK, QLD 4:53.20
5 FULLERTON, ELLEN 14 MIAMI, QLD 4:54.63
6 HANSFORD, STACEY 16 REDCLIFFE LEAGUES LAWNT 5:09.83
7 CARPENTER, CHELSEA 19 NUNAWADING, VIC 5:11.98

Men´s 100 fly Final

1 PINI, RYAN 25 PAPUA NEW GUINEA 53.54
2 LAUTERSTEIN, ANDREW 19 SOUTHPORT OLYMPIC, QLD 53.88
3 BURMESTER, MOSS 25 NEW ZEALAND 54.01
4 JAUKOVIC, MATT SYDNEY UNIVERSITY, NSW 54.90
5 KROGH, JOSHUA 25 REDCLIFFE LEAGUES LAWNT 55.51
6 WRIGHT, CHRIS 19 COMMERCIAL, QLD 55.65
7 DOOLAN, JAMES 17 GREAT BRITAIN 56.56
8 PATTERSON, MITCHELL 20 WARRINGAH AQUATIC, NSW 56.91

Women´s 100 bk Final

1 EDINGTON, SOPHIE 22 KINGSCLIFF, NSW 1:02.19
2 HOCKING, BELINDA, (AIS) 16 ALBURY, NSW 1:02.45
3 ZIMMER, TAYLIAH 21 KINGSCLIFF, NSW 1:02.52
4 ADCOCK, FRANCES, (AIS) 22 NORWOOD, SA 1:03.01
5 LEANE, KARINA 21 PBA PIRANHAS, SA 1:03.75
6 CONNELL, FIONA 17 PORT MACQUARIE, NSW 1:04.85
7 MORRISON, KRISTY 21 SLC AQUADOT, NSW 1:06.45
8 CLARKE, CHARLOTTE 15 NORWOOD, SA 1:06.74

Women´s 200 fly Final

1 GALVEZ, FELICITY, (AIS) 22 CHANDLER, QLD 2:09.39
2 HAMILL, SAMANTHA 16 QUAD PARK, QLD 2:10.76
3 SCHIPPER, JESSICAH 20 REDCLIFFE LEAGUES LAWNT 2:11.36
4 DAVENPORT, LARA 23 KINGSCLIFF, NSW 2:15.44
5 DENDLE, JO-LENE 19 REDCLIFFE LEAGUES LAWNT 2:15.45
6 VINCENT, KERI 14 MIAMI, QLD 2:24.17
7 HANSFORD, STACEY 16 REDCLIFFE LEAGUES LAWNT 2:27.39
8 OHLWEIN, REBECCA 17 CHANDLER, QLD 2:30.36

Men´s 200 IM Final

1 BRODIE, LEITH 20 ALBANY CREEK, QLD 2:02.96
2 NEDERPELT, TRAVIS 21 CITY OF PERTH, WA 2:06.24
3 CORDNER, NICK 20 IVANHOE NEONS, VIC 2:06.67
4 BACON, MITCHELL 23 NORWOOD, SA 2:09.38
5 KABLE, ADAM 20 BANKSTOWN SPORTS, NSW 2:10.63
6 BEINKE, SAM 22 LEFERVE PORTSIDE, SA 2:10.84
7 HARDY, MICHAEL 18 BANKSTOWN SPORTS, NSW 2:11.06
8 SMITH, DANIEL 15 MIAMI, QLD 2:12.53

Women´s 400 fr Final

1 MACKENZIE, LINDA, (AIS) 23 MACKAY, QLD :12.97
2 BARRATT, BRONTE 18 ALBANY CREEK, QLD 4:13.09
3 PALMER, KYLIE 17 ALBANY CREEK, QLD 4:19.51
4 BAINBRIDGE, ANGIE, (AIS) 17 HUNTER, NSW 4:21.15
5 SELLWOOD, LORREN 17 ST PETERS WESTERN, QLD 4:23.57
6 GARIBALDI, MELANIE 16 SOUTHPORT OLYMPIC, QLD 4:27.75
7 ROWE, LUANE 17 WILLOUGHBY, NSW 4:30.28

Women´s 200 br Final

1 FOSTER, SALLY, (AIS) 22 CENTRAL AQUATIC, WA 2:31.94
2 EDMISTONE, JADE, (QAS) 25 COMMERCIAL, QLD 2:34.95
3 REILLY, JENNIFER 23 ROCKINGHAM, WA 2:37.60
4 MARSON, SARA 18 TWIN TOWNS, NSW 2:38.28
5 EDGAR, MELANIE 20 YERONGA PARK, QLD 2:39.68
6 JONES, REBECCA 20 YERONGA PARK, QLD 2:40.74
7 COX, LAUREN 16 SUPER CENTRE AQUATIC, QL 2:51.16

Men´s 1500 fr Final

1 COCHRANE, RYAN 18 CANADA 15:11.90
2 GRIMSEY, TRENT 19 ALBANY CREEK, QLD 15:32.02
3 SMITH, CAMERON 20 ST PETERS WESTERN, QLD 15:47.49
4 CHARLESWORTH, RICHARD 18 GREAT BRITAIN 15:56.41
5 ASHWOOD, CHRISTOPHER 15 SLADEM, NSW 16:04.50
6 ALDERTON, CHRIS 19 GREAT BRITAIN 16:05.71
7 THOMPSON, ANDREW 20 COMMERCIAL, QLD 16:35.30
NEDERPELT, TRAVIS 21 CITY OF PERTH, WA DQ

Men´s 200 bk Final

1 HANNANT, EPHRAIM 19 MIAMI, QLD 2:01.23
2 ROLFF, ETHAN 25 KINGSCLIFF, NSW 2:02.08
3 DELANEY, ASHLEY, (AIS) 21 NUNAWADING, VIC 2:02.34
4 LOUGHRAN, MARCO 18 GREAT BRITAIN 2:05.02
5 HURLEY, ROBERT, (AIS) 18 WESTS ILLAWARRA AQUATIC 2:05.20
6 STOECKEL, HAYDEN 22 KINGSCLIFF, NSW 2:05.31
7 FYFFE, GREGG 19 SUPER CENTRE AQUATIC, QL 2:08.82
8 MCINTOSH, COREY 17 CITY OF PERTH, WA 2:09.55

2007 National Open Water Festival – Men´s & women´s 10 km.

Sunday, May 20th, 2007

2007 National Open Water Festival
May 17-21
Fort Myers Beach, Florida

General Information
Results

Swimmingworld offers recap of the 10 km races.

Chip Peterson after winning 5km.

Men´s 10 km

1. Chip Peterson, North Carolina Aquatic Club, 1:41:18.75
2. Fran Crippen, Mission Viejo Nadadores, 1:41:43.61
3. Mark Warkentin, Santa Barbara Swim Club, 1:41:47.27
4. Noa Sakamoto, unattached, 1:41:47.65
5. Scott Kaufman, Reno Aquatic Club, 1:43.10.69
6. Ricardo Monasterio, Gator Swim Club, 1:43:35.63
7. Jarrod Ballem, University of Calgary, 1:43:36.84
8. Philippe Dubreuil, Club Nationale de Sherbrooke, 1:43:42.38.

Start of the women´s 5km.

Women´s 10 km

1.Chloe Sutton, California Capital Aquatics, 1:49:08.63
2. Kalyn Keller, Club Wolverine, 1:49:10.46
3. Kirsten Groome, First Colony Swim Team; 1:49.12.32
4. Tanya Hunks, UBC Dolphins, 1:50:18.26
5. Erica Rose, unattached, 1:51:29.52
6. Leah Gingrich, WSY Swimming, 1:53:57.96
7. Christine Jennings, Minnesota Aquatics, 1:53:58.78
8. Whitney Sprague, North Carolina Aquatic Club, 1:54:00.58.

Images from USASwimming´s gallery.

Odds are not always against us.

Sunday, May 20th, 2007

Atlanta Journal Constitutional (Atlanta, Georgia) writes about college sports in USA and especially about odds of getting scholarship.

AJC has analysed participation data obtained from college sports associations and calculated the odds of getting scholarships in different college sports. “High school-to-college ratio” or how many are playing in high school compared to how many are playing in college.

…That gives lacrosse the most favorable high school-to-college ratio of any sport. Women’s soccer ranks second (one in 12) followed by men’s and women’s swimming (one in 13) and women’s gymnastics and baseball (both one in 14).

HIGH SCHOOL VS. COLLEGE

There is no simple formula to predict the chances of an athlete making the jump from high school sports to college sports, but using participation statistics from the NCAA, the NAIA and the National Federation of State High School Associations, here’s a comparison showing the number of high school participants in a given sport compared to participants in college programs (this does not reflect the number of scholarships available):

Men’s sports

Lacrosse, 8-1

Swimming, 13-1

Baseball, 14-1

Soccer, 15-1

Football, 16-1

Golf, 17-1

Tennis, 18-1

Track and field, 24-1

Basketball, 27-1

Wrestling, 37-1

Women’s sports

Lacrosse, 8-1

Soccer, 13-1

Swimming, 13-1

Gymnastics, 14-1

Golf, 14-1

Tennis, 18-1

Softball, 19-1

Track and field, 21-1

Volleyball, 23-1

Basketball, 25-1

Note: 8-1 means there are eight high school athletes for every one college athlete in this sport.

Method: Participation rates in high school to participation at four-year colleges.

Sources: NCAA, NAIA, National Federation of State High School Associations.

Helsingborgs Simsällskap saa lahjan.

Sunday, May 20th, 2007

Etelä-Ruotsin suurseura Helsingborgs Simsällskap täyttää sata vuotta ja juhlii ostamalla itselleen paikallisen Filbornabadet-hallin. Hinta 25 milj. kruunua jolla saadaan 10x25m allas, isohko katsomo ja kaikenlaista muuta tilpehööriä.

Itse olen juuri kohta kuukauden pystynyt treenaamaan uimareiden kanssa liki joka päivä 4x25m altaassa ja lisätila 2x25m verrattuna auttanut suuresti kun ei ole tarvinnut enää niin pahasti kärsiä ahtaudesta. Jo 6-vuotiaat uimarin alut ovat osoittaneet uutta intoa harjoitteluun kun on omassa rauhassa pystynyt altaassa kelluskelemaan ja ei ole ollut koko ajan joku edessä tai nilkoissa.

Helsingborgin tapauksessa voidaan tietysti miettiä että mitenköhän paikallisia päättäjiä on asian suhteen rasvattu, ei nyt ihan tosta noin vain saanut päähänsä hallia myydä…

www.hssim.com

huomiseen…

Saturday, May 19th, 2007

Matt Biondi, US swimming legend.

Saturday PM linkage.

Saturday, May 19th, 2007

Last Year’s Polar Bear Swim Vancouver BC, by Mark Klotz

Argentinian Swimming Championships 2007 – 2nd Day.

Saturday, May 19th, 2007

CAMPEONATO NACIONAL DE NATACION 2007
17.5-20.5.2007
BUENOS AIRES

18/05/07 – 2ª JORNADA – resultados

Women´s 50 fly Final

1° : 0’28″91 MORANO MANUELA
2° : 0’29″24 GUISCARDO LILIANA
3° : 0’29″61 COLOVINI NADIA SOLEDAD
4° : 0’29″95 GHIONE FLORENCIA
5° : 0’30″24 BERTONCELLO CECILIA
6° : 0’30″42 BECKER AYELEN NADIA
7° : 0’30″53 TRIAY AIXA YASMIN
8° : 0’30″75 BAREZZI LUCIANA MABEL

Men´s 50 br Final

1° : 0’29″43 ARCIPRETE WALTER DARIO
2° : 0’29″78 ACU¥A GONZALO MARTIN
3° : 0’29″92 SOLDANO CRISTIAN MAURO
4° : 0’30″09 MELCONIAN ALVEZ JOSE
5° : 0’30″97 MELCONIAN MARTIN
6° : 0’30″98 ZUCCONI JUAN MANUEL
7° : 0’31″01 PASCHETTA GUSTAVO DANI
8° : 0’31″21 TROSSERO CARLOS NICOLA

Women´s 800 fr Final

1° : 9’17″31 OSABA SOFIA
2° : 9’24″52 GARCIA VALENTINA
3° : 9’27″84 ESPINOSA VIRGINIA
4° : 9’30″40 MELE MARIA FLORENCIA
5° : 9’41″30 ANTONINI KAREN NICOLE
6° : 9’46″28 ROMERA ARIADNA
7° : 9’54″47 GABBA FLORENCIA
8° : 9’56″73 RUFFINI FLORENCIA

Men´s 200 fly Final

1° : 2’02″72 RODRIGUEZ GASTON
2° : 2’07″67 ESPINOSA ESTEBAN MATIA
3° : 2’07″98 BARALE MARCOS ESTEBAN
4° : 2’08″21 CAVIGLIA MARIANO JAVIE
5° : 2’11″82 BASTIANI LEONARDO
6° : 2’12″00 SALLUSTIO ALAN JESUS
7° : 2’12″07 BACCARO MARIANO
8° : 2’13″67 SANCHEZ FREYTES JUAN

Women´s 200 bk Final

1° : 2’22″11 BARDACH GEORGINA
2° : 2’25″62 VAGO MIRNA SOLEDAD
3° : 2’26″87 CASSINI ELIANA
4° : 2’28″17 BERTONCELLO CECILIA
5° : 2’29″70 PEROTTI FLORENCIA
6° : 2’33″83 RE,ERSARO INES
7° : 2’34″42 ESTOFAN JULIETA
8° : 2’35″36 ROMERO SILVANA GABRIEL

Men´s 400 fr Final

1° : 4’00″14 PAZ ESTEBAN
2° : 4’00″54 ZSCHACH FREDDY RENZO
3° : 4’03″06 ZOLESSI GIANCARLO
4° : 4’05″34 SALES RUBIO LUCIANO
5° : 4’10″58 FRUTOS RODRIGO ALEJAND
6° : 4’11″92 QUEIPO COULTHARI DANIE
7° : 4’12″27 ASTORE MARTIN
8° : 4’13″07 VILLARREAL JUAN MANUEL

Women´s 100 fr Final

1° : 0’58″95 COLOVINI NADIA SOLEDAD
2° : 0’59″64 MORANO MANUELA
3° : 1’00″06 GUISCARDO LILIANA
4° : 1’00″28 RODONI PALMA RAFFAELLA
5° : 1’00″42 GHIONE FLORENCIA
6° : 1’01″01 BAEZ BREARD MARION
7° : 1’01″05 JUAREZ ELIA CATALINA
8° : 1’01″42 TRIAY AIXA YASMIN

Men´s 100 bk Final

1° : 0’58″90 BELZA JOAQUIN
2° : 0’59″89 SCRIBANO FEDERICO
3° : 1’00″06 GRABICH FEDERICO
4° : 1’00″56 D’ALESSANDRO PABLO
5° : 1’00″81 FRANCIA VI¥A NICOLAS
6° : 1’01″60 GRIMALDI FRANCO HERNAN
7° : 1’02″59 PENCO LUIS MATIAS
8° : 1’11″33 MELCONIAN ALVEZ JOSE

Women´s 400 IM Final

1° : 4’57″89 BARDACH GEORGINA
2° : 5’05″75 BARDACH VIRGINIA
3° : 5’15″71 ESTOFAN JULIETA
4° : 5’19″38 JOHNSON GRACE ELENA
5° : 5’28″35 SANCHEZ BARBARA ESTEFA
6° : 5’29″31 FERNANDEZ BESCHTEDT
7° : 5’34″14 RUFFINI FLORENCIA
8° : 5’34″92 PORFILIO MICAELA

2007 TELSTRA GRAND PRIX – Melbourne – Sat. finals.

Saturday, May 19th, 2007

2007 TELSTRA GRAND PRIX SERIES
GRAND PRIX I
Friday 18 May – Sunday 20 May 2007
Chandler Aquatic Centre, Brisbane

General Information
Results
News

Swimming Australia recap19 May 2007 ANDY THE MORNING MAN IN FREESTYLE BLITZ

Saturday, Finals

Men´s 100 fr Final

1 LAUTERSTEIN, ANDREW 19 SOUTHPORT OLYMPIC, QLD 49.76
2 CALLUS, ASHLEY 28 SOUTHPORT OLYMPIC, QLD 50.42
3 MEWING, ANDREW 25 YERONGA PARK, QLD 50.51
4 PROSSER, CAMERON, (AIS 22 MLC AQUATIC, VIC 50.58
5 RICHARDSON, KYLE 20 BROTHERS, QLD 50.99
6 TURNER, REECE, (AIS) 17 PORT MACQUARIE, NSW 51.12
7 MONK, KENRICK, (NSWIS 19 SOPAC SWIM CLUB, NSW 51.28
8 FFROST, NICK, (AIS) 20 SOUTHPORT OLYMPIC, QLD 51.42

Women´s 200 fr Final

1 BARRATT, BRONTE 18 ALBANY CREEK, QLD 1:59.50
2 DAVENPORT, LARA 23 KINGSCLIFF, NSW 2:01.75
3 MACKENZIE, LINDA, (AIS) 23 MACKAY, QLD 2:01.88
4 BAINBRIDGE, ANGIE, (AIS 17 HUNTER, NSW 2:03.23
5 PALMER, KYLIE 17 ALBANY CREEK, QLD 2:03.76
6 NEILSON, JADE 15 MIAMI, QLD 2:04.13
7 TONKS, LORNA 18 ALBANY CREEK, QLD 2:04.64
8 ADCOCK, FRANCES, (AIS) 22 NORWOOD, SA 2:04.76

Women´s 100 br Final

1 JONES, LEISEL 21 COMMERCIAL, QLD 1:08.86
2 FOSTER, SALLY, (AIS) 22 CENTRAL AQUATIC, WA 1:09.78
3 EDMISTONE, JADE, (QAS) 25 COMMERCIAL, QLD 1:09.88
4 KATSOULIS, SARAH 23 CAREY AQUATIC, VIC 1:11.35
5 REESE, SHAYNE 24 CAREY AQUATIC, VIC 1:12.48
6 MARSON, SARA 18 TWIN TOWNS, NSW 1:12.82
7 BLEVINS, REBECCA, (WAI 15 WEST COAST, WA 1:13.56
8 REILLY, JENNIFER 23 ROCKINGHAM, WA 1:13.94

Men´s 400 IM Final

1 BRODIE, LEITH 20 ALBANY CREEK, QLD 4:29.79
2 NEDERPELT, TRAVIS 21 CITY OF PERTH, WA 4:29.82
3 BACON, MITCHELL 23 NORWOOD, SA 4:34.70
4 CROSS, SHANE 18 WARRINGAH AQUATIC, NSW 4:37.21
5 WALKER-HEBBORN, CHRI 16 GREAT BRITAIN 4:40.58
6 POTTS, DECLAN 15 NORWOOD, SA 4:41.36

Women´s 100 fly Final

1 SCHIPPER, JESSICAH 20 REDCLIFFE LEAGUES LAWNT 58.66
2 GALVEZ, FELICITY, (AIS) 22 CHANDLER, QLD 59.62
3 HAMILL, SAMANTHA 16 QUAD PARK, QLD 1:01.22
4 DAVENPORT, LARA 23 KINGSCLIFF, NSW 1:01.97
5 DENDLE, JO-LENE 19 REDCLIFFE LEAGUES LAWNT 1:02.60
6 LENTON, LISBETH, (QAS) 22 COMMERCIAL, QLD 1:02.79
7 OHLWEIN, REBECCA 17 CHANDLER, QLD 1:04.67
8 HALICEK, OLIVIA 18 LIVERPOOL, NSW 1:05.03

Men´s 100 bk Final

1 DELANEY, ASHLEY, (AIS) 21 NUNAWADING, VIC 55.17
2 STOECKEL, HAYDEN 22 KINGSCLIFF, NSW 56.31
3 ROLFF, ETHAN 25 KINGSCLIFF, NSW 56.88
4 HANNANT, EPHRAIM 19 MIAMI, QLD 57.15
5 FYFFE, GREGG 19 SUPER CENTRE AQUATIC, QL 57.62
6 DONALDSON, BENJAMIN 18 ALBANY CREEK, QLD 58.13
7 LOUGHRAN, MARCO 18 GREAT BRITAIN 58.18
8 BLACKBORROW, DANIEL 22 MELBOURNE VICENTRE, VIC 59.60

Men´s 200 fly Final

1 BURMESTER, MOSS 25 NEW ZEALAND 2:00.22
2 CORDNER, NICK 20 IVANHOE NEONS, VIC 2:01.80
3 D’ARCY, NICK 19 MAROOCHYDORE, QLD 2:02.26
4 KABLE, ADAM 20 BANKSTOWN SPORTS, NSW 2:03.46
5 WRIGHT, CHRIS 19 COMMERCIAL, QLD 2:04.55
6 MALLETT, ADAM 17 GREAT BRITAIN 2:09.70
7 NUNN, JACK 17 REDCLIFFE LEAGUES LAWNT 2:11.31
8 BROOM, JAMIE 17 GREAT BRITAIN 2:12.00

Women´s 200 IM Final

1 REILLY, JENNIFER 23 ROCKINGHAM, WA 2:17.13
2 MORRISON, KRISTY 21 SLC AQUADOT, NSW 2:18.17
3 FULLERTON, ELLEN 14 MIAMI, QLD 2:18.77
4 CARROLL, LARA 20 FREMANTLE PORT, WA 2:19.18
5 MCCLEERY, ASHLEIGH 19 MIAMI, QLD 2:20.21
6 TONKS, LORNA 18 ALBANY CREEK, QLD 2:20.31
7 BLEVINS, REBECCA, (WAI 15 WEST COAST, WA 2:22.65
8 RICE, STEPHANIE 18 ST PETERS WESTERN, QLD 2:23.51

Men´s 400 fr Final

1 COCHRANE, RYAN 18 CANADA 3:52.49
2 HANNANT, EPHRAIM 19 MIAMI, QLD 3:55.99
3 HURLEY, ROBERT, (AIS) 18 WESTS ILLAWARRA AQUATIC 3:57.10
4 MURPHY, PATRICK 23 MELBOURNE VICENTRE, VIC 3:57.91
5 FFROST, NICK, (AIS) 20 SOUTHPORT OLYMPIC, QLD 3:59.07
6 SMITH, CAMERON 20 ST PETERS WESTERN, QLD 4:00.79
7 GRIMSEY, TRENT 19 ALBANY CREEK, QLD 4:00.85
8 AUER, LIAM 17 MIAMI, QLD 4:07.96

Men’s 200 br Final

1 SPRENGER, CHRISTIAN, ( 21 COMMERCIAL, QLD 2:16.11
2 CALDER, CRAIG, (AIS) 21 ALBURY, NSW 2:16.62
3 RICKARD, BRENTON, (AIS 23 BROTHERS, QLD 2:19.17
4 MCDONALD, ROBERT 25 ST PETERS WESTERN, QLD 2:22.84
5 STACEY, JAMES 18 BARKER AQUATICS, NSW 2:22.96
6 TRICKETT, LUKE, (QAS) 24 COMMERCIAL, QLD 2:25.14
7 HEPBURN, DOUGLAS 19 WARRINGAH AQUATIC, NSW 2:28.71
8 BACON, MITCHELL 23 NORWOOD, SA 2:34.66

Women´s 800 fr Final

1 PALMER, KYLIE 17 ALBANY CREEK, QLD 8:41.78
2 GORMAN, MELISSA 21 REDCLIFFE LEAGUES LAWNT 8:45.72
3 SELLWOOD, LORREN 17 ST PETERS WESTERN, QLD 8:50.53
4 BAKER, CARA 16 NEW ZEALAND 8:52.62
5 TONKS, LORNA 18 ALBANY CREEK, QLD 9:05.10
6 ROWE, LUANE 17 WILLOUGHBY, NSW 9:06.47

Women´s 200 bk Final

1 ADCOCK, FRANCES, (AIS) 22 NORWOOD, SA 2:13.79
2 EDINGTON, SOPHIE 22 KINGSCLIFF, NSW 2:15.39
3 HOCKING, BELINDA, (AIS) 16 ALBURY, NSW 2:16.02
4 ZIMMER, TAYLIAH 21 KINGSCLIFF, NSW 2:17.09
5 FARGUS, JOANNA, (QAS) 25 COMMERCIAL, QLD 2:19.77
6 CONNELL, FIONA 17 PORT MACQUARIE, NSW 2:22.58
7 CLARKE, CHARLOTTE 15 NORWOOD, SA2:25.46

Eric Namesnik Memorial Grand Prix 2007 – 2nd finals.

Saturday, May 19th, 2007

Eric Namesnik Memorial Grand Prix
Thursday, May 17 – Sunday, May 20.
Ann Arbor, Michigan.
50 m

Results and such

If you want to know more about invidual races, read swimstarslive.com´s recaps and see some pictures:

Women´s 400 IM Finals

=== A – Final ===

1 Ohlgren, Ava Auburn 4:48.79
2 Beisel, Elizabeth L 14 Bluefish Swim Cl 4:52.61
3 O’Brien, Kaitlin D 20 Una Bcat-MA 4:53.24
4 Stitski, Monika 17 ESWIM 4:54.70
5 Komarnycky, Alexa 17 ESWIM 4:57.24
6 Mueller, Justine L 20 Club Wolverine-M 4:58.13
7 Kalisz, Courtney C 16 North Baltimore- 4:58.66
8 Brunemann, Emily Club Wolverine-M 5:00.46

C-finaalin toisena Eva Lehtonen (91) alkuerissä 5:08.60, finaalissa 5:07.00.

Men´s 400 IM Finals

=== A – Final ===

1 Margalis, Robert J 25 Saint Petersburg 4:25.80
2 Vendt, Erik K 26 Club Wolverine-M 4:27.30
3 Beavers, Keith 24 ROW 4:27.62
4 Harris, Tyler T 18 Poseidon Swimmin 4:30.75
5 Rudolf, Roland 21 Un-Florida 4:34.89
6 Morris, Brennan W 16 North Baltimore- 4:35.41
7 Grenda, Dane R 20 Club Wolverine-M 4:36.79
8 Vanderkaay, Alex R 20 Club Wolverine-M 4:38.28

Aamun alkuerissä Robert Lehtonen (90) 38. ajalla 4:51.46.

Women´s 100 fly Finals

=== A – Final ===

1 Lee, Felicia F 14 North Baltimore- 59.92
2 Lowe, Jemma 17 Nofio Cymru 1:00.30
3 Descenza, Mary E 22 Athens Bulldog S 1:01.99
4 Vandenberg, Kim 23 Ucla Swimming-CA 1:02.14
5 Hoff, Katie E 17 North Baltimore- 1:02.18
6 Kelly, Margaret F 19 Club Wolverine-M 1:02.79
7 Knutson, Dagny A 15 Minot YMCA Swim- 1:02.98
8 Jaeger, Melissa M 21 Club Wolverine-M 1:03.58

Eva Lehtonen sijalla 37. ajalla 1:06.77 alkurissä, kun ilmoitettu aika oli 1:05.29.

Men´s 100 fly Finals

=== A – Final ===

1 Phelps, Michael F 21 Club Wolverine-M 53.66
2 Tarwater, Davis E 23 Club Wolverine-M 55.12
3 Doyle, Joseph G 22 Una Osu-OH 55.27
4 Bartoch, Joe 24 LAC 55.50
5 Verhoef, Peter J 22 Athens Bulldog S 55.83
6 Brady, Chris D 18 Club Wolverine-M 56.47
7 Marmolejo, Pablo V 22 West Virginia Aq 57.77
8 Sigrist, Matthias L 21 Una Osu-OH 57.91

Robert Lehtonen alkuerien 34. ajalla 1:01.69.

Women´s 200 fr Finals

=== A – Final ===

1 Sandeno, Kaitlin S 24 Club Wolverine-M 2:02.62
2 Hupman, Andrea C 21 Northwestern Uni 2:03.80
3 Descenza, Mary E 22 Athens Bulldog S 2:04.46
4 Romano, Megan R 16 Saint Petersburg 2:04.64
5 Schmitt, Allison R 16 Club Wolverine-M 2:04.89
6 Vandenberg, Kim 23 Ucla Swimming-CA 2:05.29
7 Burckle, Caroline S 20 Un-Florida 2:05.62
8 Jasmer, Kim J 20 Unattached-PN 2:07.78

Eva Lehtonen alkuerien 50. ajalla 2.10.54, ilmoitetun ajan ollessa 2:07.87.

Men´s 200 fr Finals

=== A – Final ===

1 Phelps, Michael F 21 Club Wolverine-M 1:49.39
2 Owen, Matthew A 23 Athens Bulldog S 1:51.46
3 Madwed, Daniel K 18 North Baltimore- 1:51.48
4 DeJong, Chris H 23 Club Wolverine-M 1:52.76
5 Margalis, Robert J 25 Saint Petersburg 1:54.01
6 Vanderkaay, Peter W 23 Club Wolverine-M 1:54.08
7 Patton, Matt E 20 Club Wolverine-M 1:55.02
8 Tarwater, Davis E 23 Club Wolverine-M 1:57.77

Women´s 100 br Finals

=== A – Final ===

1 Tynan, Lowri H 19 Nofio Cymru 1:12.25
2 Teo, Nic W 21 Unattached-CA 1:12.83
3 Hoff, Katie E 17 North Baltimore- 1:12.86
4 Miller, Mhyria S 20 Athens Bulldog S 1:13.50
5 Burckle, Caroline S 20 Un-Florida 1:13.51
6 Pitchik, Helen 16 TSC 1:13.74
7 Degiovanni, Agus 21 University Of Al 1:14.10
8 Smith, Lyndsey M 19 Una Bcat-MA 1:17.83

Men’s 100 br Finals

=== A – Final ===

1 Versfeld, Neil R 22 Athens Bulldog S 1:04.83
2 Spann, Scott W 19 Club Wolverine-M 1:05.47
3 Penoyar, Pat J 21 Indiana Universi 1:06.61
4 Holderness, Rob W 16 Nofio Cymru 1:06.65
5 Burtch, Grant M 21 Club Wolverine-M 1:07.06
6 Knezevic, Bogdan 16 ESWIM 1:07.14
7 Craig, Brad A 18 Barracuda Swim T 1:07.40
8 Burckle, Clark C 19 Un-Florida 1:07.49

Women´s 100 bk Finals

=== A – Final ===

1 Goh, Rachel Auburn 1:03.40
2 Hoff, Katie E 17 North Baltimore- 1:03.52
3 Lee, Felicia F 14 North Baltimore- 1:03.94
4 Sandeno, Kaitlin S 24 Club Wolverine-M 1:04.06
5 Putra, Aleksandra Z 20 Athens Bulldog S 1:04.15
6 Akradi, Roxane R 21 Minnesota Aquati 1:04.45
7 Beisel, Elizabeth L 14 Bluefish Swim Cl 1:04.65
8 Descenza, Mary E 22 Athens Bulldog S 1:05.16

Men´s 100 bk Finals

=== A – Final ===

1 Phelps, Michael F 21 Club Wolverine-M 55.02
2 Rudolf, Roland 21 Un-Florida 57.46
3 Pinzon, Omar A 17 Un-Florida 59.18
4 Beavers, Keith 24 ROW 59.26
5 Patton, Matt E 20 Club Wolverine-M 59.40
6 Patrick, Tp W 21 Indiana Universi 59.83
7 Morris, Brennan W 16 North Baltimore- 1:00.22
8 Atkison, Ryan 22 LAC 1:00.35

Plus men´s and women´s 400 medley relays.