Archive for April, 2006

Wappua on syytä juhlia…

Sunday, April 30th, 2006

Huomenna jatketaan…

Huomiseen…

Saturday, April 29th, 2006

Net legend, David Elsewhere!

Video 1.
Video 2.
Video 3. “the one that started phenomen…”

Mies ollut noiden jälkeen monessa mainoksessa (VW, Slurpee…), oma video valmiina, miljonääri siis…

1986.

Saturday, April 29th, 2006

Tsernobylin ydinvoima onnettomuudesta tuli jonkin aikaa sitten 20 vuotta kuluneeksi. Mikhaila Rutherford syntyi kolme vuotta onnettomuuden jälkeen, vammautuneena. Adoption jälkeen Mikhaela päätyi Kaliforniaan. Nyt tyttö on huippu-uimari, paralympia sellainen…

Insidebayarea.com kertoo enemmän…

Day 2.

Saturday, April 29th, 2006

COPA LATINA DE NATAÇÃO

Men´s 50 br

1º EDGAR CRESPO 1989 PANAMA 28.96
2º THIAGO PARRAVICINI 1986 BRASIL 29.25
3º MATTIA PESCE 1989 ITALIA 29.26

Women´s 50 br

1º SILVIA ROSSI 1988 ITALIA 32.14
2º SARA PEREZ 1988 ESPANHA 33.77
3º ANA CAROLINA ALVES DE AZAMBUJA 1990 BRASIL 34.89

Men´s 200 bk

1º MATTIA AVERSA 1986 ITALIA 2:02.60
2º PEDRO OLIVEIRA 1988 PORTUGAL 2:03.37
3º ASCHWIM WILDEBOER 1986 ESPANHA 2:05.22

Women´s 200 bk

1º ESCARLATA BERNARD 1989 ESPANHA 2:17.33
2º MARGHERITA GANZ 1988 ITALIA 2:18.20
3º NICOLE MARMOL 1990 EQUADOR 2:23.71

Men´s 200 fr

1º ANDREA BUSATO 1987 ITALIA 1:51.40
2º MIGUEL PAYERAS 1987 ESPANHA 1:53.16
3º FABIO PEREIRA 1986 PORTUGAL 1:54.28

Women´s 200 fr

1º RENATA FABIOLA SPAGNOLO 1988 ITALIA 2:03.18
2º MELANIE COSTA 1989 ESPANHA 2:04.38
3º MANUELLA LYRIO 1989 BRASIL 2:05.02

Men´s 100 fly

1º FERNANDO SOUZA DA SILVA 1986 BRASIL 54.61
2º RAFAEL MUNOZ 1988 ESPANHA 55.43
3º JOSEPH DAVIDE NATULLO 1988 ITALIA 55.63

Women´s 100 fly

1º ILARIA BIANCHI 1990 ITALIA 1:02.51
2º DAIENE MARCAL DIAS 1988 BRASIL 1:02.73
3º FLORENCIA GHIONE 1988 ARGENTINA 1:04.34

Men´s 400 IM

1º FEDERINO TURRINI 1987 ITALIA 4:28.75
2º SERGIO GARCIA 1989 ESPANHA 4:30.72
3º ANDRE SCHULTZ 1988 BRASIL 4:31.62

Women´s 800 fr

1º ARANTXA RAMOS 1988 ESPANHA 8.54.39
2º GIULIA BOLGIANI 1990 ITALIA 9.04.00
3º ANDREINA PINTO 1991 VENEZUELA 9.17.08

Svedu gp 3.

Saturday, April 29th, 2006

GP3 2006
Aqvakul/Malmö
04.28 – 04.30 2006

Eipä ole hääppöiset kisat, herkistelemättä varmaan osa. Sara Thyden 2sekarissa ihan kelpo suoritus, Carin Möller 2selärissä yms…

Jonas Tilly muuten kuulemma lopettanut University of Californiassa ja palannut takaisin Ruotsiin…

Results

Finals:

Men´s 100 fr

1. Petter Stymne 1983 51.72
2. Erik Andersson 1984 52.17
3. Marcus Pieh 1985 52.20
4. Peter Edvardsson 1981 53.04
5. Henrik Sjöholm 1987 53.54
6. Marcus Andersson 1981 53.62
7. Hans Albrektsson 1985 54.05
8. Tomas Andolfsson 1987 55.20

women´s 200 fr

1. Ida Mattsson 1985 2:03.34
2. Magdalena Kuras 1988 2:06.51
3. Petra Granlund 1987 2:06.59
4. Malin Fredriksson 1986 2:08.02
5. Nathalie Lindborg 1991 2:08.30
6. Linda Jönsson 1985 2:09.28
7. Sanna Öhgren 1991 2:11.73
8. Teresia Gimholt 1983 2:12.90

Men´s 50 br

1. Alexander Dale Oen 1985 29.21
2. Martin Gustavsson 1980 29.26
3. Christer Tour 1985 31.07
4. Isak Ladeborn 1988 31.28
5. Patrik Drakes 1984 31.30
6. Rickard Piehl 1984 31.85
7. Martin Söderström 1989 32.36
8. Joakim Tell 1986 32.43

Women´s 100 br

1. Josefin Wede 1987 1:12.44
2. Joline Höglund 1988 1:13.19
3. Therese Bergström 1987 1:14.51
4. Hanna Eriksson 1984 1:15.19
5. Ida Nilsson 1986 1:16.08
6. Kristine Mella 1990 1:16.24
7. Mariel Cronström 1988 1:17.18
8. Ebba Nyberg 1982 1:18.45

Men´s 400 IM

1. Axel Pettersson 1983 4:38.79
2. Martin Persson 1988 4:43.11
3. Daniel Halldén 1983 4:48.12
4. Eirik Ravnan 1989 4:50.17
5. Rickard Berglund 1987 4:52.30
6. Ronnie Anstensen 1988 4:55.34
7. Andreas Nilsson 1990 5:01.93

Women´s 100 fly

1. Sofie Gardell 1986 1:03.54
2. Petra Granlund 1987 1:03.57
3. Sandra Nilsson 1988 1:04.19
4. Emilia Nilsson 1988 1:04.37
5. Linda Erlandsson 1983 1:06.09
6. Nathalie Larsson 1985 1:06.84
7. Josefine Jönsson 1989 1:07.09
8. Victoria Löken 1991 1:08.76

Men´s 100 bk

1. Jens Petersson 1983 59.16
2. Jonas Tilly 1984 59.27
3. Pontus Renholm 1986 59.33
4. Sten-Olof Gustafsson 1985 1:00.68
5. Rasmus Hellström 1988 1:01.05
6. Maxim Christensen 1989 1:02.86
7. Mikael Ramkvist 1988 1:03.00
8. Johan Schantz 1987 1:04.41

Women´s 50 bk

1. Therese Svendsen 1989 30.73
2. Ingvild Snildal 1988 30.81
3. Elin Harnebrandt 1988 31.01
4. Carin Möller 1983 31.05
5. Erika Hegestig 1985 31.13
6. Alexandra Wallbäck 1989 32.12
7. Viktoria Hyddmark 1988 32.58
8. Ulrika Karlsson 1989 33.09

Men´s 200 fly

1. Martin Birgersson 1987 2:10.31
2. Christian Konrad 1989 2:12.10
3. Samba Sjödin 1985 2:12.45
4. Per Rantzén 1985 2:12.87
5. Robbin Steén 1987 2:13.38
6. Stefan Holm 1985 2:19.77
7. Agust Wadström 1984 2:21.46
8. Kaj Siwinski 1984 2:22.32

Women´s 200 IM

1. Sara Thydén 1989 2:19.30
2. Astrid Armgarth 1988 2:23.08
3. Lina Edlund 1989 2:25.91
3. Emilie Roslund 1987 2:25.91
5. Kim Axeldal 1989 2:27.15
6. Joline Höglund 1988 2:28.89
7. Mariel Cronström 1988 2:30.93
8. Ida Nilsson 1986 2:34.36

Men´s 400 fr

1. Peter Edvardsson 1981 4:05.61
2. Göran Eriksson 1986 4:12.37
3. Niklas Persson 1985 4:13.08
4. Tobias Lindbom 1979 4:13.66
5. Adam Olsson 1988 4:15.55
6. Jonas Grundström 1987 4:17.88
7. Fredrik Gustafsson 1985 4:18.92
8. Petter Braarud 1989 4:25.60

Women´s 50 fr

1. Magdalena Kuras 1988 26.62
2. Ida Mattsson 1985 26.70
3. Annalena Hanson 1984 27.06
4. Ragnheidur Ragnarsdottir 1984 27.20
5. Claire Hedenskog 1980 27.22
6. Hedvig Lestander 1988 27.46
7. Nathalie Lindborg 1991 27.76
8. Hanna Eriksson 1984 28.05

Men´s 200 br

1. Martin Gustavsson 1980 2:19.55
2. Alexander Dale Oen 1985 2:21.14
3. Jing-Sheng Vien 1986 2:29.87
4. Erik Trybom 1984 2:30.25
5. Lauri Salonen 1987 2:32.01
6. Joakim Tell 1986 2:35.09
7. Theodor Ottoson 1985 2:38.98

Women´s 800 fr

1. Malin Fredriksson 1986 9:07.32
2. Astrid Armgarth 1988 9:08.58
3. Linda Jönsson 1985 9:13.88
4. Sandra Nilsson 1988 9:19.35
5. Katarina Faxe 1990 9:30.92
6. Jenny Johnsson 1987 9:33.01
7. Sanna Öhgren 1991 9:36.46
8. Teresia Gimholt 1983 9:37.44

Men´s 50 fly

1. Erik Andersson 1984 25.30
2. Marcus Piehl 1985 25.37
3. Jonas Tilly 1984 25.99
4. Tomas Andolfsson 1987 26.00
5. Martin Harlenbäck 1983 26.30
6. Filip Rudin 1986 26.46
7. Marcus Andersson 1981 26.75
8. Samba Sjödin 1985 26.99

Women´s 200 bk

1. Carin Möller 1983 2:16.28
2. Sandra Nilsson 1988 2:20.81
3. Emilia Nilsson 1988 2:21.52
4. Sara Thydén 1989 2:23.72
5. Viktoria Hyddmark 1988 2:27.50
6. Lina Edlund 1989 2:27.51
7. Malin Kersmark 1989 2:28.32
8. Ulrika Karlsson 1989 2:29.07

08 is so near…

Saturday, April 29th, 2006

Olympiakisojen ohjelma on viimeistelty.

There are several new events added…
…men’s and women’s marathon swimming 10 km events…

Suomesta osallistujia maratonuinteihin?

Leirille?

Saturday, April 29th, 2006

III DSV-jugend Championship-camp
24.7-7.8. 2006
Budapest

samaan aikaan NEM-uintien kanssa…

Huomiseen…

Friday, April 28th, 2006

Copa Latina, day 1.

Friday, April 28th, 2006

Ensinmäinen päivä taitaa olla uitu, on aina vähän epäselvää
näiden kielien kanssa joita ei osaa sanakaan…

Men´s 50 bk
1º ASCHWIM WILDEBOER 1986 ESPANHA 26.04
2º MARCO MALINVERNO 1987 ITALIA 26.36
3º GLAUBER HENRIQUE SILVA 1986 BRASIL 26.89

Women´s 50 bk
1º LAURA LETRARI 1989 ITALIA 29.98
2º ESCARLATA BERNARD 1989 ESPANHA 30.66
3º JESERIK PINTO 1990 VENEZUELA 31.04

Men´s 400 fr
1º SAMUEL PIZZETTI 1986 ITALIA 3:55.08
2º MIGUEL PAYERAS 1987 ESPANHA 3:59.22
3º FABIO PEREIRA 1986 PORTUGAL 4:03.33

Women´s 400 fr
1º ARANTXA RAMOS 1988 ESPANHA 4:16.44
2º MANUELLA LYRIO 1989 BRASIL 4:23.99
3º MARTINA CUPPONE 1988 ITALIA 4:25.17

Men´s 100 br
1º THIAGO PARRAVICINI 1986 BRASIL 1:04.09
2º MELQUIADES ALVAREZ 1988 ESPANHA 1:04.24
3º MATTIA PESCE 1989 ITALIA 1:04.58

Women´s 100 br
1º SILVIA ROSSI 1988 ITALIA 1:11.99
2º SARA PEREZ 1988 ESPANHA 1:13.02
3º ANA CAROLINA ALVES DE AZAMBUJA 1990 BRASIL 1:15.61

Men´s 50 fr
1º FEDERICO BOCCHIA 1986 ITALIA 23.11
2º TIAGO VENANCIO 1987 PORTUGAL 23.18
3º ALAN VITORIA 1986 BRASIL 23.19

Women´s 50 fr
1º GIGLIOLA TECCHIO 1988 ITALIA 26.39
2º ANA COAN 1988 ELETROSUL BRASIL 27.33
3º SAMANTHA FAJARDO 1990 EQUADOR 27.63

Men´s 200 fly
1º NICCOLO BENI 1986 ITALIA 2:01.55
2º DIOGO CARVALHO 1988 PORTUGAL 2:03.01
3º ISRAEL DURAN 1987 MEXICO/ 2:04.48

Women´s 200 fly
1º CARLA CAMPO 1991 ESPANHA 2:16.95
2º FLORENCIA GHIONE 1988 ARGENTINA 2:17.12
3º EMANUELA ALBENZI 1990 ITALIA 2:17.25

Men´s 200 IM
1º FEDERINO TURRINI 1987 ITALIA 2:06.55
2º SERGIO GARCIA 1989 ESPANHA 2:07.58
3º ANDRE SCHULTZ 1988 BRASIL 2:07.88

Women´s 200 IM
1º MARTINA GRIMALDI 1988 ITALIA 2:22.40
2º SARA PEREZ 1988 ESPANHA 2:22.94
3º SUZANA MIGUEL 1990 PORTUGAL 2:23.83

Hollandaise.

Friday, April 28th, 2006

Hollannissa uitu lyhyen radan EM-kisojen rajojen alitusuinteja…
jos oikein ymmärsin osaamatta sinänsä hollantia…

Women´s 50 fr
Ranomi Kromowidjojo (1990) 25.24 Age Record!
Chantal Groot 25.48
Saskia de Jonge 25.96

Men´s 50 fr
Mark Veens 22.02

1500 fr
Sebastian Verschuren (1988) 15.27.47

Men´s 50 bk
Nick Driebergen 25.23

Men´s 50 fly
Mark Veens 24.34

Women´s 50 fly
Chantal Groot 26.43

Women´s 200 fr
Linda Bank 1:57.99

Men´s 200 fly
Joeri Verlinden 2:01.36 Age Record!

Women´s 100 fr
Ranomi Kromowidjojo 55.12 Age Record!
Femke Heemskerk 55.19
Chantal Groot 55.68

Men´s 100 fr
Patrick Martens 50.08
Gijs Damen 50.29
Stefan Oosting 50.50
Stefan de Die 50.63

Women´s 100 br
Jolijn van Valkengoed 1:09.39

Women´s 100 bk
1:03.36 Stefanie Luiken
1:03.58 Wendy vd Zanden

Men´s 100 bk
Nick Driebergen 55.24
John Keetman 55.65
Merijn Ellenkamp 57.46

Women´s 100 fly
Chantal Groot 1:02.69
Lenneke van Schaik 1:03.39

Men´s 100 fly
Ewout Tamminga 53.50
Joeri Verlinden 55.43

Women´s 400 fr
Linda Bank 4:08.99